Nabywcy iPhone’e 7 w kolorze czarnym uskarżają się, że z modeli tych zaczęła odpadać farba. Na chwilę obecną nie jest jeszcze wiadome, czy problem ten dotyczy jedynie garstki pechowców, czy jest to problem w znacznie szerszej skali. Pewnym jest, że na forum koncernu Apple pojawiły się wpisy od użytkowników iPhone’7. We wpisach tych użytkownicy uskarżają się na schodzącą z matowych, czarnych modeli farbę.

Najczęściej farba schodzi na dolnej i górnej krawędzi, w okolicach przycisków, które służą do regulowania głośności iPhone’a oraz w okolicy głośnika znajdującego się w dolnej części urządzenia. Niektóre osoby zamieściły wpisy, w których poinformowały, że w ich przypadku farba zeszła praktycznie z całej tylnej obudowy, pozostały po niej ślady w postaci białych plam. Zdaniem pewnych użytkowników farba zeszła nawet z tych urządzeń, które użytkowano w etui. Niektórzy użytkownicy zdecydowali się o problemie powiadomić Apple. Na swoje zapytanie udzielono im odpowiedzi, iż są to wady tylko i wyłącznie kosmetyczne i jako takie gwarancja ich nie dotyczy.

Koncern Apple do dnia dzisiejszego nie zajął oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Z podobnym problemem użytkownicy iPhone’ów zetknęli się już wcześniej. Skargi składali między innymi osoby, które zakupiły modele iPhone 6 i 6s. Podobne skargi składali także użytkownicy iPhone 5, który miał kolor Back & Slate. MacRumors przypomniał, że użytkownikom iPhone’a 5 odpowiedzi udzielił Phil Shiller. Jego zdaniem normalnym procesem jest schodzenie farby i rysowanie się produktów wykonanych z aluminium.

Firma Apple zajęła oficjalne stanowisko jedynie odnośnie modelu iPhone 7 w kolorze jet black, czyli onyks. To model szczególnie łatwo ulegający zarysowaniom, stąd powinien być noszony w etui. Odnośnie modeli w innych kolorach Apple nie wypowiedział się.

W salonie Apple, do którego udał się jeden z użytkowników czarnego modelu iPhone 7 stwierdzono, że uszkodzenia mają charakter kosmetyczny, a tego typu uszkodzenia nie są objęte gwarancją. Wciąż nie wiadomo, czy jest to problem mający zasięg globalny, czy jedynie jednostkowy. Głosu w sprawie nadal bowiem nie zabrało Apple.

Na kłopoty ze smartfonami iOS w kolorze czarnym ich użytkownicy skarżą się już kolejny raz. Podobny problem wystąpił w 2012 roku z iPhone’ami 5. Wtedy Apple zareagowało; kolor czarny został zastąpiony przez gwiezdną szarość. W roku 2016 czarny kolor nie zniknął z palety barw. Problem ze smartfonami w kolorze czarnym pojawił się więc wśród użytkowników ponownie.